Erazem Grafenauer (1991) je slovenski glasbenik, interpret, ustvarjalec in pedagog, ki se posveča glasbi kot raznolikemu in živemu umetniškemu jeziku, ki povezuje preteklost in sedanjost, refleksijo in izraz, slogovno zvestobo in ustvarjalno odprtost. Njegovo delo obsega izvajalsko in raziskovalno dejavnost, avtorske projekte ter poučevanje na visoki umetniški ravni
Njegova mednarodna koncertna dejavnost vključuje nastope na pomembnih festivalih in prizoriščih po vsej Evropi, pa tudi v Severni in Južni Ameriki, kjer nastopa kot solist, komorni glasbenik in član orkestrov. Posebno mesto v njegovem delovanju zavzemajo solistični nastopi in snemanja z orkestri, kot so Simfonični orkester RTV Slovenija, Orkester Slovenske filharmonije, Komorni orkester Slovenske filharmonije, Komorni godalni orkester Stretto, Komorni orkester Dubrovnik, Orkester Musiva Viva, La Voce Strumentale in drugi. Njegov repertoar prehaja med zgodnjo in sodobno glasbo ter vključuje tako historično izvajanje na lutnjah in historičnih kitarah, kot tudi sodobne projekte, v katerih raziskuje zvočne presečišča brenkal z drugimi izraznimi svetovi. Posebno pozornost posveča interpretaciji glasbe renesanse in baroka, ki jo oblikuje s poglobljenim razumevanjem sloga, retorike in izrazne niansiranosti. V svojih projektih pogosto ustvarja povezave med zgodovinsko in sodobno umetnostjo ter med različnimi glasbenimi praksami – od klasične interpretacije do improvizacije, elektroakustike, giba in literature.
Umetniška kritika njegovo delo označuje kot tehnično izčiščeno, slogovno poglobljeno in umetniško tenkočutno:
“Interpretacije so tehnično dovršene in razkrivajo sodelovanje vrhunskih glasbenikov, ki so se za pričujoči projekt zbrali v izjemno posrečeno zasedbo.” (T. Gržeta, Sigic)
“Grafenauerjev občutek za detajl in fraziranje v klasicističnem repertoarju se staplja z bolj virtuoznim osebnim pečatom, ki glasbeni stavek preobrazi v presenetljivo zanimivo materijo.” (M. Juvanc, Sigic)
Kot pedagog deluje na Akademiji za glasbo Univerze v Ljubljani, kjer deluje kot docent za komorno glasbo in historična brenkala. Njegovo pedagoško delo temelji na povezovanju umetniške prakse, zgodovinskega razumevanja in ustvarjalne svobode. Sodeluje tudi z različnimi mednarodnimi ustanovami, kjer vodi mojstrske tečaje in sodeluje v projektih mobilnosti ter izmenjav.
V okviru svoje diskografske dejavnosti je sodeloval pri številnih snemanjih in izdajah. Njegov solo projekt Preludio (Divya records, 2018) se posveča intimi baročne literature. V duu s tolkalistko je soustvaril avtorski projekt XyloCorda (ZKP RTV, 2022), ki raziskuje odnos med brenkali in tolkali. Leta 2019 je izšla antologija „Dela slovenskih skladateljev“ (Baros records), ki predstavlja izbor sodobne slovenske glasbe, leta 2023 pa je pri založbi Celinka izšla avtorska zvočno-reflektivna izdaja „Ventana abierta“, v kateri se prepletajo flamenco, jazz, klasična in sodobna glasbena ustvarjalnost.
Pomemben del njegovega delovanja predstavlja tudi organizacija kulturnih dogodkov. Je umetniški vodja mednarodnega cikla koncertov Rasgueado Ljubljana, mednarodnega festivala Kitarski festival Ljubljana ter komornega cikla Kit-Ara, s katerimi aktivno prispeva k promociji kakovostne glasbene ustvarjalnosti, domače in tuje, ter spodbuja umetniško povezovanje na lokalni in mednarodni ravni.
Erazem Grafenauer s svojim umetniškim delom razvija celosten pristop k glasbi – kot zvočni umetnosti, kulturnemu izrazu in premišljenemu dialogu med časom, prostorom in občinstvom.